Szukam pracy! Jak usprawnić ten proces na konkurencyjnym rynku?

Ogłoszenia pod tytułem “Szukam pracy w …” coraz częściej pojawiają się w mediach społecznościowych. Swoje usługi oferują absolwenci studiów, licealiści szukający pierwszych możliwości zarobku, a nawet bardziej doświadczeni specjaliści, którzy chcą sprawdzić jak internetowa sieć znajomości może wpłynąć na rozwój kariery.

Choć każdy sposób jest dobry, warto odpowiednio zaplanować swoje działania, ponieważ popełniając kilka podstawowych błędów, możemy nieświadomie zmniejszyć swoje szanse na zatrudnienie. Dziś podpowiem jakie usprawnienia można wprowadzić, aby zdecydowanie poprawić szybkość zatrudnienia.

Pozwól się polecać

Zanim rozpoczniemy poszukiwania lepszej pracy, pierwszym krokiem powinno być podsumowanie dotychczasowej kariery zawodowej.

Jak przygotować dobre podsumowanie oraz na jakie pytania trzeba sobie odpowiedzieć podpowiadaliśmy w tekście: Jak poprawnie napisać CV ?

Warto wybrać także doświadczenia oraz kontakty, które mogą nam pomóc w zdobyciu nowej pracy. Jednym z najprostszych sposobów na sprawne znalezienie nowej pracy są polecenia. Bardzo niewielu kandydatów zbiera listy polecające od swoich byłych pracodawców. Jednak każdy taki list, uwiarygadnia nas i stawia w lepszym świetle. Pisemne referencje to nie tylko cenna informacja dla twojego pracodawcy, są one równie ważne dla ciebie, ponieważ dzięki nim dowiesz się co szef cenił najbardziej w pracy z Tobą i co warto pielęgnować. Takich rekomendacji możesz później śmiało używać na wszystkich rozmowach rekrutacyjnych, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie.

Twoje nazwisko jest marką

Zadaniem dobrego CV jest podkreślenie Twoich głównych umiejętności oraz dokonań, a w ostateczności “sprzedania” Cię wybranemu pracodawcy. Jeśli chcesz przyspieszyć proces rekrutacji, pamiętaj aby CV odzwierciedlało to jak chcesz być postrzegany. W erze automatycznych kreatorów CV, niezliczonej ilości darmowych poradników czy doradców kariery przez ręce rekruterów ciągle przewija się zbyt dużo źle sporządzonych CVek. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twoje CV jest dobrze przygotowane, czasem warto zasięgnąć rady profesjonalnego konsultanta, który wie jak stworzyć profil idealnego kandydata. Taka inwestycja szybko Ci się zwróci, a co najważniejsze, nie zrazisz do siebie przyszłych pracodawców.

Ponadto pamiętaj, że CV to już nie jedyne miejsce gdzie pracodawcy będą szukali o Tobie informacji. Profil na LinkedIn oraz w innych mediach społecznościowych jest przedłużeniem Twojej marki i choć to jak je prowadzisz raczej nie przesądza o zatrudnieniu, to podnosi Twoją wiarygodność oraz widoczność wśród pracodawców. Dlatego zanim zaczniesz rozsyłać swoje CV sprawdź wszystkie informacje, które można znaleźć o Tobie w sieci i upewnij się, że to co wyskoczy w Google po wpisaniu twojego nazwiska, nie przekreśli szans na rozmowę rekrutacyjną. Ciężko traktować kandydata poważnie, gdy jego poprzednim stanowiskiem jest manager w “Szlachta nie pracuje”.

Szlachta nie pracuje

Drodzy znajomi – szukam pracy!

Na dynamicznie zmieniającym się rynku, to że nagle jesteś bez pracy jest całkowicie normalne. Jeśli zależy ci na szybkim zatrudnieniu, nie wstydź się poinformować swoich znajomych o tym, że szukasz pracy. Zarówno znajomi na facebooku jak i kontakty branżowe mogą być nieocenionym źródłem ciekawych ofert, o których normalnie nie miałbyś pojęcia. Jeśli nie jesteś członkiem profesjonalnego stowarzyszenia, może to idealna pora, aby do takiego dołączyć. Warto również rozważyć uczestnictwo w kilku imprezach branżowych, najlepiej takich, na których masz szansę spotkać kilku rekruterów. Wykorzystaj ten czas, aby poznać potrzeby firm dla których pracują i gdy tylko przyjdzie odpowiednia pora zarekomenduj się do nowej pracy.

Rozwijaj swoje umiejętności interpersonalne

Rozmowa rekrutacyjne jest jedną z najbardziej stresujących części każdego procesu rekrutacyjnego. Jednak skoro twoje CV było wystarczająco dobre, aby rekruter do ciebie zadzwonił, możesz rozważać siebie jako odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Aby nie zaprzepaścić tej szansy przygotuj się do rozmowy jak do każdego innego testu – zdobądź odpowiednie informacje. Po pierwsze, nie pozwól się zaskoczyć! Warto poświęcić czas na przygotowanie się do potencjalnych pytań, jakie rekruter może ci zadać. Na pewno będą one dotyczyły Twojego doświadczenia oraz oczekiwań. Pamiętaj również, aby odpowiednio wycenić swoją pracę oraz przemyśleć to jakie chcesz zadać pytania, aby wzbudzić szacunek na rozmowie i utrzymać dobry stosunek z rozmówcą.

Szukam pracy

Bądź aktywny i energiczny w działaniu

To odnosi się do każdego stadium w którym jesteś. Często chodzi o to, aby samemu  poszukiwać ciekawych firm oraz postarać się zrozumieć ich potrzeby kadrowe. Czasami naszą aktywność można wyrazić poprzez bezpośrednie prowadzenie rozmów rekrutacyjnych, gdzie zamiast okrężnych dróg i półsłówek wybierzesz bezpośrednie zadawanie pytań na jakie potrzebujesz odpowiedzi. Jednak aktywność przede wszystkim oznacza chęć do włożenie dodatkowej pracy lub zasobów w poszukiwaniu idealnej pracy. Jest to gotowość do kolejnej zmiany swojego CV, gdy dziesięć poprzednich wersji nie zdało egzaminu. Jest to determinacja do osobistego dostarczenia listu motywacyjnego, tylko po to aby pracodawca mógł nas zobaczyć. Jest to chęć poświęcenia dodatkowego czasu, aby dowiedzieć się czegoś nowego o firmie i zabłysnąć na rozmowie. Właśnie takie działania oddzielają świetnych pracowników, od tych przeciętnych.

Choć aktywne poszukiwanie pracy wymaga więcej wysiłku, warto dobrze przygotować się do tego procesu. Uruchamiając sieć naszych kontaktów, odpowiednio prezentując się w sieci oraz chodząc na spotkania branżowe – mamy dużo większą szanse na szybkie znalezienie wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *