Oferty pracy dla kierowców. Na co warto zwrócić uwagę?

Oferty pracy dla kierowców specjalistów to jedna z najpopularniejszych kategorii wyszukiwania. Posiadacze prawa jazdy kategorii C i dodatkowych kwalifikacji takich jak ADR czy HDS pozostają nieustannie w kręgu zainteresowania pracodawców.

Gotowość do częstych podróży, codzienne pokonywanie setek kilometrów, stabilna praca przy rynku silnika – nie jednego kusi taka wizja. Zanim jednak zaczniecie sprawdzać oferty pracy dla kierowców, warto dowiedzieć się, co może was czekać. Wiele zależy nie tylko od kwalifikacji, jakie posiadacie, ale także od branży, w jakiej pojawiają się wakaty – kierowcy specjaliści są dziś pożądani zarówno w logistyce, jak i budownictwie, ale nie tylko tam.

Kierowca ciężarówki - praca dla fanów dużej mocy

Praca dla kierowców? Wyrób odpowiednie dokumenty!

Zanim rozpoczniemy karierę kierowcy, trzeba się mocno zastanowić nad tym czym chcemy kierować i jakie uprawnienia będą nam potrzebne. Od kategorii AM, która uprawnia nas do kierowania motorowerem, aż do kategorii D która uprawnia do kierowania m.in. autobusem – mamy z czego wybierać. Aby zostać kierowcą zawodowym należy też posiadać Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej Kierowcy.

Przeglądając oferty pracy, można od razu zauważyć że największe zapotrzebowanie jest na kierowców z uprawnieniami B, C oraz C+E . Kategoria B uprawnia do kierowania samochodami osobowymi, jednak poza nimi pracodawcy nieustannie poszukują kierowców dużych pojazdów ciężarowych.

Znasz kierowcę? Poleć go do pracy i odbierz nagrodę! 

Aby ubiegać się o kategorię C trzeba mieć ukończone 21 lat, albo mieć ukończone 18 lat i ukończony kurs kwalifikacji wstępnej. Dodatkowo niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jeśli spełniamy te warunki, możemy przystąpić do kursu który kończy się egzaminem. Po jego zdaniu zdobywamy uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t ( z wyjątkiem autobusu), a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Jeśli jednak chciałbyś do samochodu móc dołączyć przyczepę, pamiętaj że musisz mieć kategorie C+E.

Uprawnienia dla kierowców ciężarówek

Po zdobyciu odpowiedniego prawa jazdy nie warto zatrzymywać swojej kariery. Aby lepiej zarabiać, można zdobyć dodatkowe uprawnienia, które pozwolą na kierowanie pojazdami specjalistycznymi takimi jak cysterny.

Kierowcy, którzy chcą rozwijać się w tej branży powinni traktować uprawnienia jako obowiązkowy wpis do CV. Jedne z najbardziej pożądanych, to uprawnienia ADR.

kierowca ciezarowki z uprawnieniami

ADR to europejska umowa, która dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Jeśli rozważasz pracę kierowcy na międzynarodowych trasach uprawnienia ADR z pewnością Ci się przydadzą. Aby zdobyć ten dokument musisz ukończyć odpowiedni kurs oraz uzyskać pozytywny wynik egzaminu końcowego. Realizując kurs, możesz zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów:

Początkowy – jeśli ubiegasz się o wydanie zaświadczenia ADR po raz pierwszy. W ramach tego kursu możesz odbyć:
– szkolenie podstawowe – na przewóz drogowy towarów niebezpiecznych wszystkich klas;
– szkolenie specjalistyczne – na przewóz w cysternach;
– szkolenie specjalistyczne na przewóz towarów niebezpiecznych klasy I;
– szkolenie specjalistyczne na przewóz towarów niebezpiecznych klasy VII;

Doskonalący – jeśli przedłużasz ważność Twojego zaświadczenia ADR. W tym przypadku również możesz odbyć szkolenie podstawowe, które potrwa 16 godzin lub specjalistyczne danego rodzaju.

Egzamin sprawdza zdobytą wiedzę dotyczącą przepisów przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Są to zarówno przepisy krajowe, jak i międzynarodowe. Egzamin w formie testu jest przeprowadzany w ośrodku szkoleniowym. Członkami komisji są dwie osoby: przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego danego województwa oraz przedstawiciel organizacji, która zrzesza przewoźników drogowych lub kierowców lub też przedstawiciel ośrodka szkoleniowego.

W zawodzie kierowcy przewożącego towary niebezpieczne ważne są zarówno umiejętności na drodze, jak też odpowiednie przygotowanie do obchodzenia się z ładunkiem w nagłych wypadkach. Kierowcy z uprawnieniami ADR powinni być ludźmi odpowiedzialnymi i przewidującymi.

Warto wiedzieć też, że przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w przewozie towarów niebezpiecznych powinny wyznaczać doradców do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych. Taki doradca (posiadający własciwe świadectwo szkolenia zawodowego) ma wesprzeć kierowcę w kwestii załadunku, zabezpieczenia, odpowiedniego oznakowania i rozładunku towarów niebezpiecznych.

Dla kogo uprawnienia HDS?

Poza uprawnieniami ADR, popularne są również uprawnienia na hydrauliczny dźwig samochodowy lub żuraw przenośny, w skrócie HDS. Jeśli masz zamiar kierować takim pojazdem, na pewno warto je wyrobić. Są dwie drogi do ich zdobycia:
– odbycie szkolenia i zdanie egzaminu,
– zdobycie praktycznej wiedzy na temat pracy z żurawiami przenośnymi i zdanie egzaminu. Po egzaminie otrzymujesz zaświadczenie kwalifikacyjne UDT w kat. IIŻ ( w tym żurawie przenośne HDS). To uprawnienie jest ważne bezterminowo.

W pracy kierowcy posiadającego uprawnienia HDS przydać się może wyobraźnia przestrzenna, logiczne myślenie i umiejętność planowania działań.

Choć praca na stanowisku kierowcy jest pełna wyzwań, dodatkowe uprawnienia dają Ci przewagę na rynku i są szansą na wyższe zarobki. Jednak zanim zakupisz odpowiednie kursy, warto pomyśleć, które naprawdę Ci się przydadzą oraz jak zamierzasz je wykorzystać w swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *