Międzynarodowe korporacje – dlaczego warto pracować dla gigantów?

planning

Międzynarodowe korporacje to gwarant sukcesu wykwalifikowanych pracowników. W czasach kiedy w trendzie jest opuścić mury korporacji dla pracy na własną rękę, warto przypomnieć sobie o zaletach dużych firm.

Gazety i portale rozpisują się na temat historii szczęśliwych byłych pracowników, którzy na własną rękę postanowili spróbować sił na rynku. Zwykle to zmiana o sto osiemdziesiąt stopni, gdy pracownik biurowy postanawia otworzyć sklep ze zdrową żywnością, kawiarnię, zakłada bloga albo zaczyna zarabiać na życie produkując własne wyroby. Zmęczony życiem trybika w szybko pracującej machinie, wybiera pasje i pracę w zgodzie z samym sobą.

Często użycie słowa “korporacja” ma wydźwięk pejoratywny. Nasuwa skojarzenie ciężkiej pracy, wyrzeczeń i pożegnania się z życiem prywatnym. Jednak postaramy się pokazać, jakie mogą być zalety pracy dla takich firm.

Praca dla dużej marki to prestiż

Międzynarodowe korporacje na swoją renomę oraz pozycję na rynku pracują latami. Nic więc dziwnego, że kandydat mogący pochwalić się w CV doświadczeniem zdobytym w dużej firmie ma na początkach drogi zawodowej większe szanse.

Praca w firmie ze sztywnymi zasadami uczy pokory, usystematyzowania swoich obowiązków oraz umiejętności pracy w stresie. Pracodawcy patrzą przychylnym okiem na kogoś, kto ma za sobą doświadczenia w dużej, znanej firmie. Prestiż firmy niejako przechodzi na pracownika.

Istotny jest fakt, że korporacja uczy właściwych procedur i dobrych zwyczajów pracy. Pracownik często przyzwyczajony jest do życia na najwyższych obrotach i wysokich wymagań ze strony pracodawcy.

Międzynarodowe korporacje to szansa na pracę za granicą oraz delegacje

Pracując w międzynarodowej firmie mamy szansę na transfer do innych lokalizacji. Jeśli pracownik wykonuje sumiennie swoje obowiązki i wykazuje się wysokim zaangażowaniem, firma może wynagrodzić go przeniesieniem do ciekawszej destynacji.

Słoneczna Kalifornia czy Anglia to tylko niektóre z zagranicznych ofert dostępnych na LepszaPraca.pl.

Dla wielu ludzi jest to spełnienie marzeń, zwłaszcza, że przeniesienie zwykle oznacza wyższe stanowisko i większe zarobki. Międzynarodowe korporacje oczekują częstych wyjazdów w delegacje – spotkania z klientami, szefostwem, podmiotami zlokalizowanymi w innych krajach. Daje to możliwość podróży, poznawania nowych miejsc, różnych sposobów funkcjonowania firm i rynków, spotkania interesujących ludzi z egzotycznych kultur, a przede wszystkim rozwijania siebie.

wyjazd służbowy

Wysokie i stabilne zarobki

W korporacji nie ma mowy o opóźnieniach przy wypłacaniu pensji. Wynagrodzenie otrzymujemy zawsze na czas. Wszystko regulowane jest odpowiednimi zapisami w umowach. Zgodnie z danymi GUS co trzecia mała i średnia firma kończy działalność już po pierwszym roku. Bankructwa dużych firm są rzadziej spotykane. Dodatkowo firmy międzynarodowe mogą pozwolić sobie na wypłacanie pracownikom większej pensji.

Według finanse.wp.pl średnia pensja w warszawskich korporacjach wynosi około 5 tysięcy złotych, a menadżerska kształtuje się na poziomie europejskim.

To często właśnie wysokość wynagrodzenia, a nie możliwości rozwoju są istotniejsze dla poszukujących pracy. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem naszych kwalifikacji oraz obowiązków wynagrodzenie także wzrasta. Warto skupiać się na dodatkowych szkoleniach, kursach, aby stać się bardziej wykwalifikowanym pracownikiem.

Określona i zaplanowana ścieżka kariery

Pracownicy korporacyjni mogą liczyć na przygotowany specjalnie dla nich plan rozwoju. Doskonale wiedzą gdzie mogą się znajdować za kilka lat. Dążąc do celu i realizując jasno wytyczoną ścieżkę mają możliwości przenieść się na wyższe stanowisko. Wszystko zależy od zaangażowania.

W mniejszych firmach, w których liczy się każdy grosz, może zdarzyć się sytuacja, że nawet najlepszy pracownik nie dostanie podwyżki ani awansu. Natomiast w korporacji pracownik pnie się wyżej, zarabiając coraz większe pieniądze, piastując coraz bardziej prestiżowe posady. Jeśli wiemy, że firma nie upadnie – daje to poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Możliwości rozwoju i dodatkowe profity

Międzynarodowe korporacje oferują liczne dodatki do podstawowej pensji. W takich firmach można liczyć na obowiązkowe szkolenia, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, przydatne podczas pracy oraz w przyszłej karierze. Konferencje w najdalszych zakątkach świata, wyjazdy służbowe, integracje – to wszystko czeka pracownika w dużej, międzynarodowej firmie.

Nie należy zapominać o możliwości uczenia się od lepszych od siebie wewnątrz przedsiębiorstwa. To od swoich współpracowników z którymi przebywamy codziennie uczymy się najwięcej. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń, brainstorming, praca w grupie – firmy z dużym budżetem faktycznie inwestują w pracownika. Wręcz wymagane jest szlifowanie swoich umiejętności, nie tylko niezbędnych na swoim stanowisku, ale także językowych, przywódczych, manualnych.

Poza tym dużą zaletą są narzędzia pracy. Niemal zawsze – służbowy laptop, telefon czy samochód. Dodatkowo pakiety medyczne, ubezpieczeniowe, karnety sportowe i bony zniżkowe.

praca nad raportem

Procedury

Pozorna biurokracja powoduje, że łatwiej się funkcjonuje. W dużych organizacjach każdy ma przydzielone zadania, zna struktury i procedury. Przy złożonych projektach starsi doświadczeniem pracownicy służą pomocą – jeśli korporacja ma długi staż, taka sytuacja mogła mieć już miejsce.

Długie procedury akceptacji potrafią być męczące, ale dają gwarancję, że więcej osób obejrzy nasz projekt, zwróci uwagi na błędy lub podsunie inne rozwiązania zanim trafi on do klienta. Nauka tych procedur ułatwia w przyszłości wdrożenie się w struktury innych firm, ponieważ jest uważana za standard w branży.

Czy praca w korporacji jest dla Ciebie?

Praca w wielkich korporacja wiąże się nie tylko z zaletami, ale także z wadami. Wiele osób nie daje sobie rady z rywalizacją na każdym kroku, szybkim tempem pracy lub zabieraniem części obowiązków do domu. Taka praca jest dobra dla ekstrawertyków, ludzi pewnych siebie, pracowitych, z jasno wytyczonymi celami życiowymi. Nie bojących się działania pod presją czasu. Adrenalina, możliwość rywalizacji i nowe wyzwania dodają skrzydeł. Ważny jest multitasking, umiejętność odnalezienia się w nowej sytuacji i podejmowanie szybkich decyzji. Otwarta głowa, energiczność, mobilność.

W zamian za pewne wyrzeczenia otrzymujemy szereg korzyści – dobre zarobki, dodatki do pensji, sukces zawodowy często bez szerokiego doświadczenia zawodowego. Dla pokolenia millenialsów to właśnie możliwości rozwoju, kursy i szkolenia, częste wyjazdy i spotykanie ciekawych ludzi są wyznacznikiem idealnej pracy.

Czy perspektywa tak wielu korzyści z pracy nie jest zachęcająca? Sprawdź oferty największych europejskich i ogólnoświatowych firm na LepszaPraca.pl!

2 thoughts on “Międzynarodowe korporacje – dlaczego warto pracować dla gigantów?

  1. Witam

    Na wstępie chciałam pogratulować świetnego bloga 🙂 Artykuły na tej stronie są super!

    Mam dość nietypowe pytanie odnośnie pracy w korporacji. Otóż zatrudniłam się na pełny etat w dużej międzynarodowej firmie na stanowisku asystentki biura. Wynagrodzenie jest jednak bardzo niskie i zastanawiam się czy mogę prosić pracodawcę o rozszerzenie etatu? Tj. chciałabym poprosić o nadgodziny – firma jest duża, więc w innych działach na pewno jest sporo pracy.

    Jednak czy to wypada? Czy to w ogóle jest możliwe? Czy pracodawca może oficjalnie zatrudnić mnie w wyższym wymiarze niż 40 godzin tygodniowo?

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. mala korektura: pensja menadzerska NIE ksztaltuje sie na poziomie europejskim. Jest co najmniej o 1/3 nizsza. Wiem, bo przez lata pracowalam w korporacjach niemieckich, brytyjskich i australijskich. Nie placa one pracownkom w PL tych samych wynagrodzen co w krajach swojego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *