Zarobki absolwentów Uczelni Wyższych

Zarobki absolwentów szkół wyższych to co roku gorący temat. O wyborze uczelni zwykle świadczą preferencje i zainteresowania kandydata, ale warto, by przy takich decyzjach kierować się także rozsądkiem, czyli kwestiami finansowymi. Wybrać odpowiednio to prawdziwa sztuka. Tym bardziej, że rokrocznie zmienia się rynek – zarówno pracodawców jak i Uczelni. Powstają nowe kierunki studiów, aktualizuje się programy nauczania.

Dziś podpowiadamy jak wybrać najkorzystniej biorąc pod uwagę przyszłą pensję!


Według badań Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń ponad połowa absolwentów Uczelni Wyższych w Polsce, świeżo po studiach zarabia nie mniej niż 4 120zł brutto. Głównym celem OBW jest co roku informacja jak klarują się stawki pracowników poszczególnych zawodów, branż, pod kątem uczelni jakie ukończyli. Wyniki traktowane są orientacyjnie, ponieważ opisują konkretną próbę. Każdego roku w badaniach biorą udział różne osoby (przykładowo w 2015 roku było więcej osób z małych miejscowości i zatrudnionych na stanowiskach szeregowych). Ranking dotyczy jedynie uczelni państwowych.

Zarobki absolwentów pod względem ukończonych uczelni

ranking według szkół

*próba powyżej 500 osób Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku

W raporcie z 2014 roku, opracowanym przez Sedlak & Sedlak, prym wśród uczelni wyższych wiedzie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Absolwenci po jej ukończeniu zarabiają średnio aż 11 828 zł brutto. W czołówce znajdują się także politechniki – Wrocławska, Gdańska i Warszawska ze średnimi zarobkami od 8 tysięcy złotych brutto wzwyż. Ranking zamyka Uniwersytet Gdański z medianą na poziomie 5 000zł brutto.

Zarobki absolwentów pod względem konkretnych branż

Znaczny wpływ na wynik badań mają m.in. miejsce pracy, rodzaj firmy oraz branża. Wysokość pensji jest zależna w dużym stopniu od rodzaju ukończonego kierunku. Nie od dziś wiadomo, że studia na kierunkach ścisłych gwarantują zwykle lepsze wynagrodzenia i warunki przyszłej pracy, niż kierunki humanistyczne. Stąd zwycięstwo branży IT, gdzie średnie zarobki to aż 6 000 zł brutto, co stanowi bardzo przyszłościową perspektywę.

Sprawdź oferty pracy z tej branży na naszej platformie!

zarobki według branży

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015r

W tyle nie pozostaje bankowość, przemysł lekki i ciężki oraz energetyka i ciepłownictwo, gdzie średnia pensja wynosi ponad 5 000 zł brutto. Zestawienie zamyka branża kultury i sztuki, jedynie 25% badanych zarabia więcej niż 4 090 zł, czyli niewiele więcej niż średnia krajowa.

 

Zarobki absolwentów pod względem obejmowanego stanowiska

Oprócz wyboru opłacalnej branży, warto rozwijać swoje umiejętności kierownicze oraz szkolić się z zarządzania ludźmi. Badania jasno pokazują, że wśród absolwentów po państwowych uczelniach to kierownicy zespołów zarabiają najwięcej.

ranking zawodow

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku

Zarobki na poziomie prawie 7 000 zł to norma w takim przypadku. Nie gorzej radzą sobie radcy prawni, księgowi, prawnicy albo specjaliści (w dziedzinie marketingu, kadr i płac, sprzedaży itd). Powyższy ranking zamyka stanowisko pracownika administracyjnego ze średnim wynagrodzeniem w wysokości 2 645 zł brutto.

Zarobki absolwentów pod względem różnych szczebli zarządzania

Absolwenci Uczelni Wyższych w większości zajmują pozycję specjalistów lub kierowników. Nietrudno się jednak domyślić, że najlepiej w firmach zarabiają dyrektorowie lub członkowie zarządu. Wśród absolwentów tylko 7,3% osób piastuje takie stanowisko, jednak 25% z nich zarabia nie mniej niż 17 000 zł miesięcznie!

ranking szczebel

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku

Kierownik średnio otrzymuje pensje na poziomie 6 000zł, specjalista o 2 000 zł mniej, natomiast pracownik szeregowy tylko 2 700 zł.

Podsumowanie

Przy wyborze uczelni warto pomyśleć czy ukończenie jej gwarantuje nam miejsce na rynku pracy. Poza zainteresowaniami i pasją, musimy mieć na uwadze aspekt materialny. Wzrost zarobków jest powiązany z kierunkiem rozwoju gospodarki. Ostatnie lata pokazały, że IT oraz programowanie jest obecne wszędzie, a popyt na specjalistów z tej dziedziny ciągle rośnie.

W każdym sektorze gospodarki jest zapotrzebowanie na dobrego specjalistę, szczególnie tam gdzie korzysta się z rozwiązań technologicznych. Nie dziwi więc fakt, że najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci szkół technicznych – warszawskiej SGH oraz politechnik.

Jeśli zależy nam na pewnych, dobrych zarobkach to tam warto kierować swoje kroki po maturze.

 

Źródło: http://wynagrodzenia.pl/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *