Chcesz zdobyć lepszą pracę? Nie popełnij tych 5 błędów w CV i odpal swoją karierę!

Setki osób marzą o zmianie pracy na lepszą. Niestety, jak wskazuje były rekruter Google, Scott Bacon, często sami sobie odbierają tę szansę. Powód? Kandydaci nie potrafią przygotować CV, które zainteresuje pracodawcę.

Dobrze przygotowane CV jest o tyle istotne, że – jak zdradza były pracownik działu HR w Google – przeciętnie na czytanie dokumentów aplikacyjnych poświęca się zaledwie 6 sekund. Nic dziwnego, skoro rocznie do firmy trafia około 3 milionów życiorysów.

3 miliony CV i tylko 6 sekund na przeczytanie każdego

1. Nie zapomnij o ortografii

Pracownicy zatrudnieni w działach HR oczekują, że po opublikowaniu ogłoszenia, odbędzie się prosta rekrutacja. Nic bardziej mylnego – często przypomina ona drogę przez mękę, ponieważ pomysłowość kandydatów w popełnianiu błędów nie zna granic. Co ciekawe, dotyczy to zarówno Millenialsów, jak i specjalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Jak wskazuje Scott Bacon w swoim felietonie dla serwisu Fastcompany.com, problemem dla wielu osób poszukujących lepszej pracy jest nawet stosowanie w dokumentach aplikacyjnych zasad ortografii. Nic więc dziwnego, że po powierzchownym przeglądnięciu przez rekrutera tak niechlujnego CV, trafia ono do kosza.

2. Nie wklejaj w CV zdjęcia z imprezy

Kolejnym błędem jest dołączanie do CV zdjęć z wakacji czy imprezy w towarzystwie znajomych. Jak wskazuje Jakub Giedrojć z firmy rekrutacyjnej Monster Polska, na podstawie takich fotografii pracodawca wyrabia sobie zdanie na temat kandydata. Z kolei Mariola Habrajska z działu rozwoju kadr Grupy Infor.pl przyznaje w rozmowie z serwisem Forsal, że kiedyś spotkała się nawet ze zdjęciem z kieliszkiem wina! Ostrzega, że podobnie fotografie pań w bluzkach na ramiączka lub z dużymi dekoltami są niedopuszczalne.

5 błędów w CV: zdjęcia z imprezy są niedopuszczalne!

3. Nie wysyłaj nieczytelnego CV

CV powinno być czytelne. Niestety wciąż wielu kandydatów tego nie rozumie, przez co wielokrotnie tracą szansę na zmianę pracy na lepszą. Jak zauważa Scott Bacon, odpowiednio sformatowany życiorys jest bardzo ważny. Szczególnie, że rekruter patrzy na niego przeciętnie tylko 6 sekund. Dlatego radzi, aby dane kontaktowe, jak np. numer telefonu czy adres e-mail, zamieszczać w lewym górnym rogu. Z kolei nazwy poprzednich pracodawców, stanowisk pracy oraz daty zatrudnienia – w prawym górnym rogu. Natomiast zakres obowiązków w środku tekstu.

4. Nie nudź pracodawcy

Kandydat, który poszukuje lepszej pracy musi pamiętać, że CV powinno zaciekawić pracodawcę. Tymczasem jak wskazuje Mariola Habrajska, niektóre życiorysy mogą mieć nawet 10 stron. To prawdziwa zmora dla rekrutera, który musi przejrzeć ich setki. Warto więc pamiętać, że dokumenty aplikacyjne powinny być dopasowane do poszczególnej oferty. Dlatego jak radzi Scott Bacon, nie warto wpisywać wszystkich stanowisk, na których byliśmy zatrudnieni w czasie kariery (jak np. kasjer czy barman), jeżeli staramy się o posadę specjalisty. Tego typu doświadczenia są dla firmy nieistotne.

5. Nie kłam w życiorysie

Jak powszechnie wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi. Jednak nadal wielu kandydatów o tym zapomina, w efekcie czego ubarwiają swój życiorys licząc, że dzięki temu łatwiej będzie im znaleźć lepszą pracę. Jak wynika z badań, robi tak niemal co drugi Polak (44 proc.). Najczęściej dotyczy to znajomości języków obcych (80 proc. przypadków). Tymczasem tę umiejętność łatwo zweryfikować, o czym wspominaliśmy już we wpisie „Nikt nie czyta mojego CV. Co robię nie tak?”. Rekruter może już na etapie rozmowy telefonicznej poprosić osobę, która ubiega się o zatrudnienie o konwersację w obcym języku. W takiej sytuacji lepiej od razu zaoszczędzić sobie wstydu.

Warto też postawić na dobrze dopasowany życiorys. Już niebawem dzięki naszej rewolucji w rekrutacji znalezienie lepszej pracy będzie jeszcze łatwiejsze także dzięki udogodnieniom związanym z własnie ze sposobem przygotowywania CV.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *