Najbardziej zaskakujące pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Zaskakujące pytania podczas rozmów rekrutacyjnych zdarzają się często i nierzadko fundują dodatkowy stres. Ból głowy, ssanie w żołądku, drżące dłonie i przyspieszony puls zdają się być nieodłącznym elementem starań o pracę, zwłaszcza tą wymarzoną. Dodatkowo rekruterzy w celu znalezienia idealnego kandydata sprawdzają kreatywność i wytrzymałość psychiczną na wszelkie sposoby, także te najbardziej stresujące.


W sieci znaleźć można szereg porad i przykładowych odpowiedzi dotyczących standardowych pytań, takich jak: Dlaczego to właśnie pana/panią powinniśmy zatrudnić?, Dlaczego zdecydował/a się pan/pani aplikować akurat do naszej firmy? Jednak co z pytaniami, których kompletnie się nie spodziewamy, takie jak “Którym przyrządem kuchennym chciałbyś być?” albo “Czy Mahatma Ghandi byłby dobrym inżynierem?” Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Po co ten stres?

Procesy rekrutacyjne potrafią trwać miesiącami i być bardzo kosztowne.

Jak duży to koszt, możecie sprawdzić w naszej ostatniej infografice.

Z tego względu tak ważny jest wybór odpowiedniego kandydata.Takiego, który zostanie w firmie na dłużej i będzie posiadał odpowiednie kwalifikacje.

zmartwiona kobieta

Zaskakujące pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej.

W zależności od posady, pracodawcy wymagają różnych umiejętności, ale kluczową kwestią jest na pewno radzenie sobie ze stresem, a to właśnie sprawdzić można najlepiej dzięki nietypowym pytaniom. Umiejętność zapanowania nad kłopotliwą sytuacją w jakiej stawia nas osoba przeprowadzająca rozmowę to zdecydowanie pożądana cecha. Dobry pracownik musi także umieć działać pod presją czasu i wykazać się refleksem. Niezdecydowanie albo zbyt długie zwlekanie z odpowiedzią nie świadczy dobrze o kandydacie. Odpowiadając natychmiastowo prezentujemy swoją elokwencję i błyskotliwość. Pytania niestandardowe świetnie sprawdzają kreatywność i wyobraźnię aplikanta. To spore wyzwanie wymyślić na poczekaniu jak ludzie komunikowaliby się w idealnym świecie, a o to właśnie zapytano kandydata na rozmowie w amerykańskiej firmie Novell. Kreatywność jest kluczowa w pracy w agencjach kreatywnych i reklamowych oraz w mediach. Inteligentne odpowiedzi na pytania, które są poza jakimkolwiek nawiasem świadczą o umiejętności dopasowania się do rozmówcy. Taka cecha przydaje się w kontaktach z klientem. Zaskakujące pytania są jednak bronią obosieczną, ponieważ zawsze można trafić na kandydata, który z zadaniem poradzi sobie znakomicie. Wtedy zamiast oczekiwanej konsternacji, na pierwszy plan wysuwa się niezachwiana pewność siebie.

Jak zachować twarz?

Niektóre z oryginalnych pytań mogą naprawdę zaskoczyć, zestresować i rozłożyć rekrutowanego na łopatki. Nie wolno ich bagatelizować, należy pamiętać, że na rozmowie rekrutacyjnej wszystko ma znaczenia. Począwszy od prezencji i ubioru, na reakcjach kandydata kończąc. Niekontrolowany wybuch śmiechu, często w wyniku stresu nie jest dobrą reakcją. Podobnie traktowanie pytania po macoszemu.

Podczas rozmowy niezwykle istotna jest pewność siebie i przekonanie o własnej wartości. Nie można zapominać o nabytych do tej pory umiejętnościach i wiedzy. Recepta na sukces to trzymanie nerwów na wodzy i spokój. Na niespodziewane pytanie należy odpowiedzieć możliwie szybko, niegłupio i elokwentnie. To oczywiste, że takie pytania potrafią wywołać stres u niektórych kandydatów, ale można go zminimalizować przygotowując się solidnie do rozmowy, również w zakresie zaskakujących pytań.

mężczyzna ze zdziwioną miną

Zaskakujące pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Ranking 20 najdziwniejszych pytań wg. platformy LepszaPraca.pl

 1. Jaka piosenka najlepiej opisuje twoją etykę zawodową?
 2. Przez te drzwi wchodzi pingwin w sombrerro. Co powie i dlaczego tu jest?
 3. O czym rozmawia truskawka i ananas?
 4. Ile krów jest w Kanadzie?
 5. Ile złotówek potrzebowałbyś, aby osiągnąć wysokość Pałacu Kultury i Nauki?
 6. Donald Trump wchodzi do twojego biura i proponuje milion złotych na realizacje najlepszego z twoich pomysłów. Jaki to pomysł?
 7. Wymień trzech zdobywców Pokojowej Nagrody Nobla.
 8. Jak oceniłbyś swoją pamięć?
 9. Gdybym przyszedł do ciebie na kolacje, co byś przygotował?
 10. Oszacuj ile okien znajduje się we Wrocławiu.
 11. Jaka jest twoja ulubiona piosenka? Zaśpiewaj ją teraz.
 12. Oblicz kąt dwóch wskazówek, jeśli na zegarze jest 11:50.
 13. Omów budowę łyżki.
 14. Gdybyś miał pozbyć się jednego miasta w Polsce jakie byłoby to miasto?
 15. Po co psom ogon? Proszę wymienić 3 funkcje.
 16. Oceń mnie jako rekrutera w skali 1-10.
 17. Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się ukraść z pracy długopis?
 18. Wymień 5 zastosowań słomki.
 19. Czy wierzysz w siłę wyższą?
 20. Wyjaśnij pojęcie “baza danych” w trzech zdaniach tak, aby zrozumiał to 8-latek.

Sprawdź swoją reakcję! Przed pójściem na kolejną rozmowę kwalifikacyjną poproś znajomego o rozlosowanie trzech pytań z powyższego zbioru i zadanie Ci ich z zaskoczenia. Spróbuj kontrolować swoją reakcję i użyj wyobraźni!

A Ty? Jakie najdziwniejsze pytanie usłyszałeś podczas rekrutacji? Dołącz do dyskusji na fp LepszaPraca!

Źródło: Glassdoor  

One thought on “Najbardziej zaskakujące pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 1. Wszystkie moje rozmowy rekrutacyjne były raczej standardowe. Chętnie dowiedziałabym się jednak jakie odpowiedzi usłyszał rekruter na pytanie nr 20. Jakieś sugestie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *