Jak znaleźć pracę? 5 kroków do sukcesu.

lepsza praca

Jak znaleźć dobrą pracę? Najlepiej dobrze płatną, która pozwoli na rozwój oraz realizację marzeń. Każdy z nas wkraczając w życie zawodowe zadał sobie to pytanie. Choć z początku proces może wydawać się przytłaczający, to rozłożenie go na czynniki pierwsze i podążanie zgodnie z proponowanym schematem na pewno to ułatwi.

Krok pierwszy: dokładnie określ czego szukasz.

“Jeśli nie wiesz do którego portu płyniesz, żaden wiatr Ci nie sprzyja.”
– Seneka

Zanim zaczniesz poszukiwania pracy, musisz jasno określić co jest dla Ciebie najważniejsze. Zależy Ci na lepszych zarobkach lub warunkach zatrudnienia? Może wolisz większą swobodę działania lub ciekawsze projekty? Lub po prostu chciałbyś mieć pracę bliżej domu? Nie ważne co Cię motywuje, ważne abyś mógł to precyzyjnie określić, ponieważ wykorzystamy tę wiedzę w późniejszych krokach.

Szukaj pracy, która będzie Cię interesowała oraz pozwoli na rozwój Twoich umiejętności. Ponadto przy wyborze firmy, z którą chciałbyś współpracować idealnie aby: posiadała misję w którą wierzysz, szybko się rozwijała oraz miała świetny zespół od którego możesz się wiele nauczyć.

Aby być maksymalnie zadowolonym z nowej pracy warto wziąć pod uwagę to co napisał Dan Pink w swojej książce „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację”. Opisuje on trzy rzeczy, najczęściej poszukiwane przez pracowników. Są to:

 • Autonomia – czyli chęć kierowania własnym życiem.
 • Mistrzostwo – pragnienie do stawania się coraz lepszym w swojej profesji.
 • Cel – chęć do wykonywania swojej pracy w imię czegoś większego niż my sami. Musimy czuć, że to co robimy ma znaczenie.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę, zamiast na wysokich zarobkach skup się na rozwijaniu wartościowych umiejętności. Twoim pierwszym celem powinno być Mistrzostwo. Oznacza to, że musisz szukać miejsca, które pozwoli Ci przede wszystkim na szybki rozwój.

Krok drugi: określ swoje umiejętności i doświadczenie.

Najprostszym sposobem jest wypisanie w czystym dokumencie, całej eksperckiej wiedzy jaką posiadasz. Przede wszystkim zanotuj:

 • swoje największe osiągnięcia,
 • swoje wyjątkowe umiejętności,
 • swoje najmocniejsze cechy.

Ta wiedza, zebrana w jednym miejscu, ułatwi Ci podjęcie decyzji na jakim stanowisku chcesz pracować. Najlepsza praca to połączenie tego, co chcesz robić, z tym co potrafisz.

Jak znaleźć pracę
Jeśli nie posiadasz umiejętności, które są rzadkie na rynku pracy, oraz niosą za sobą dobre zarobki warto wziąć udział w dodatkowych zajęciach, aby się doszkolić. Przecież nigdy nie jest za późno na zdobycie nowych kwalifikacji!

Szukanie nowej pracy to idealny czas na poprawę Twoich kwalifikacji oraz wyspecjalizowanie się w wybranej dziedzinie. Zanim zaczniesz jej szukać, zaplanuj co musisz opanować, aby Twoja kariera nabrała tempa.

Planując zmianę pracy skorzystaj z tych pomysłów:

 • zapisz się na specjalistyczny kurs prowadzony online,
 • zapisz się na dodatkowe studia,
 • pracuj nad autorskim projektem w wolnym czasie,
 • idź na darmową praktykę do miejsca, w którym zdobędziesz potrzebną wiedzę.

Choć te wskazówki pomogą Ci znaleźć lepszą pracę, nie gwarantują, że z doświadczeniem w online marketingu, od razu będziesz w stanie zostać front-end developerem. Musisz szczerze sobie odpowiedzieć na pytanie: “Czego oczekuję teraz, a czego będę chciał w przyszłości?”

Krok trzeci: zbuduj własną markę osobistą.

Jeśli znasz swoje mocne strony najwyższy czas, aby się wyróżnić oraz zbudować swoją markę osobistą. Budowa marki jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki temu zyskujesz kontrolę nad tym jak jesteś postrzegany przez innych.

Wszystko co chcesz osiągnąć w życiu wymaga współpracy z innymi. Dlatego, aby podejmowali oni decyzje przychylne dla Ciebie bardzo duże znaczenie ma to jak się zaprezentujesz. Szczególnie ważne jest to przy szukaniu pracy.
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz i często determinuje ono to jak będziesz postrzegany przez pracodawcę, czy współpracowników. Nawet nieduży szczegół może przesądzić o tym, czy rozpoczniesz nową karierę, czy Twoje CV zostanie skasowane.

Choć sam nie ulegasz znaczącej przemianie pomiędzy aplikacjami do różnych firm, powinieneś dopasować swoje CV pod konkretnego pracodawcę, pisząc więcej o umiejętnościach które go interesują.

Jeśli nie wiesz jak stworzyć ciekawe CV przeczytaj wpis: Dlaczego nikt nie czyta mojego CV? 

Pamiętaj, nigdy nie będziesz miał szans na zrobienie drugi raz pierwszego wrażenia. Póki nie masz własnej marki, czasem lepiej nie rozpoczynać dialogu z pracodawcą.

Krok czwarty: zbierz potrzebne informacje.

Twoim celem jest dokładne określenie jakiego kandydata szuka dana firma. To odnosi się nie tylko do umiejętności, ale również osobowości oraz doświadczenia. Dlatego, aby zapewnić sobie sukces w szukaniu wymarzonej pracy, używaj następującego systemu:

 • Dowiedź się o firmie, do której aplikujesz, jak najwięcej. Odwiedź ich stronę, przeczytaj nowe posty oraz udostępnione informacje prasowe. Musisz zrozumieć jak firma chce być postrzegana na rynku i dopasować się do tej wizji. Nawet przeglądając profil podstarzałej korporacji, jeśli zauważysz że starają się być postrzegani jako nowocześni i dynamiczni, właśnie tak powinieneś się u nich zaprezentować.
 • Szukaj wskazówek w ofertach pracy. Choć część z nich posiada zbyt mało informacji czytaj między wierszami. Dopasuj język CV do takiego, którym zostało napisane ogłoszenie.
 • Obserwuj HR Managerów lub osoby odpowiedzialne za proces rekrutacji w wymarzonej firmie. Obserwowanie ich na Twitterze, LinkedIn oraz śledzenie działalności online da Ci obraz tego, jakiej osoby mogą szukać.
 • Stwórz świetne, przykuwające uwagę CV. Z upływem lat Twoje CV będzie coraz bogatsze, jednak najlepiej od razu zacząć od takiego, które jest bezbłędnie przygotowane.

Nie popełnij podstawowych błędów i koniecznie przeczytaj wpis : Jak poprawnie napisać CV.

 • Napisz dobry list motywacyjny. Taki który podkreśli Twoje umiejętności, doświadczenie oraz to, dlaczego warto Cię zatrudnić.
 • Rozbuduj swój profil na LinkedIn. Pamiętając o swojej marce uzupełnij swój profil o wartościowe doświadczenia wyniesione z poprzedniej pracy. Podsumuj swoją działalność oraz dodaj co najmniej 50 nowych ludzi do swojej sieci.
 • Jeśli to istotne dla branży, pokaż się na Twitterze lub innych sieciach społecznościowych. Przede wszystkim napisz dobre podsumowanie siebie, zacznij obserwować branżowych influencerów oraz udostępniaj wartościowe treści. Do zarządzania wpisami mogą być pomocne narzędzia takie jak Buffer czy Hootsuite.
 • Nic tak nie buduje pozycji eksperta jak stworzenie własnej platformy. Blog lub kanał na YouTubie to świetne sposoby na zwiększenie rozpoznawalności. Wybierz temat, który Ci odpowiada i zacznij tworzyć wartościowe treści dla swojej grupy odbiorców. Choć to wymaga dużego zaangażowania na pewno się opłaci, jednak pamiętaj o systematyczności. Zanim zaczniesz upewnij się, że posiadasz materiał na co najmniej 5 przyzwoitych artykułów lub filmów.
 • Stwórz portfolio online złożone z Twoich projektów. Dzięki takiej stronie będziesz mógł łatwo dzielić się przykładami swojej pracy oraz projektami.

Krok piąty: poszukiwanie pracy.

Gdy już dokładnie wiesz czego chcesz oraz co możesz zaoferować pracodawcy, nadszedł czas, aby znaleźć tego najlepszego. Pamiętaj, że praca, na którą się zdecydujesz musi spełniać kryteria, które założyłeś sobie w punkcie pierwszym. Jeśli nie będzie dla ciebie ekscytująca, szybko stracisz motywację.

Te kroki ułatwią ci znalezienie oferty marzeń:

 • Wypisz wszystkie firmy, których produktów używasz i które lubisz. Jeśli od razu aplikujesz do firmy, którą uwielbiasz będzie Ci o wiele łatwiej znaleźć motywację do pracy nad sobą i swoim zgłoszeniem. Ważne jest to, że przy takich aplikacjach nie musisz udawać pasji, a naturalny entuzjazm zadziała pozytywnie na pracodawcę.
 • Wypisz wszystkie firmy, dla których myślisz że chciałbyś pracować. To mogą być firmy które podziwiasz, firmy które budują fajne produkty, lub takie ze świetną reputacją, czy środowiskiem pracy.
 • Ostatnim krokiem jest wyszukanie znajomych z Twoich sieci społecznościowych, którzy pracują dla firm, które uważasz za świetne. Stwórz listę ludzi, którzy mają świetną prace. Taką którą też chciałbyś mieć.

Po stworzeniu listy firm, którymi jesteś zainteresowany, przejrzyj ich strony kariery, aby sprawdzić, czy nie szukają kogoś do pracy. Jeśli masz znajomych w firmie, do której zamierzasz aplikować, nie bój się prosić o rekomendacje!

Poszukiwanie nowej pracy wymaga wysiłku. Dlatego proces ten powinien być dobrze przemyślany, aby mógł zakończyć się sukcesem.Poświęcenie czasu na szukanie świetnej pracy jest inwestycją, która w przyszłości może się opłacić.Właściwa praca może zapewnić Ci niekończące się możliwości, dlatego aby ją znaleźć warto dać z siebie wszystko. Szukaj możliwości, które pozwolą Ci na rozwój, poszerzenie sieci kontaktów oraz realny wpływ na rzeczywistość firmy dla której pracujesz. Inwestuj w siebie, aby w przyszłości zbierać owoce swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *