Jak poprawnie napisać CV? Zmień pracę na lepszą #1

Jak napisać dobre CV i zdobyć lepszą pracę? Podpowiadamy, co zrobić, by wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć wymarzoną posadę.

Wreszcie piątek! To uczucie, kiedy idziesz rano do pracy z myślą, że już za parę godzin wszystko, co złe pójdzie w odstawkę i wreszcie odetchniesz pełną piersią. Jak mówi Gary Vaynerchuk “Jeśli żyjesz tylko dla świąt i weekendów – robisz coś nie tak”.

Zespół LepszaPraca.pl całkowicie się z tym zgadza. Jeśli w obecnej pracy nie czujesz się dobrze, to znaczy, że coś poszło nie tak. Możesz porozmawiać o tym z przełożonymi, ale w niektórych sytuacjach jedyną zmianą na lepsze jest zmiana pracy. Dlatego podpowiadamy, jak podjąć pierwsze kroki, aby zmienić pracę na lepszą.

Jeśli nie marzy Ci się nagły zwrot w karierze, a główną bolączką Twojej pracy są warunki zatrudnienia lub zespół, zmiana może być łatwiejsza niż myślisz. Większość pracodawców szuka osób, które już są specjalistami w swoich dziedzinach, a wiedzą i doświadczeniem mogą wzmocnić nowy zespół. Dlatego pierwsze co musisz zrobić to koniecznie zaktualizuj swoje CV.

Aby poprawnie napisać CV, odpowiedz na te pytania

Czy wiesz, że rekruterzy w ponad 80% skupiają się na trzech głównych segmentach – doświadczeniu, wykształceniu oraz danych osobowych? I to właśnie w tej kolejności! Jeśli chcesz mieć pewność, że zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną – nie zaniedbuj żadnego z tych trzech elementów. Upewnij się, że we właściwy sposób podkreślasz własne osiągnięcia i umiejętności. Pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć opisując kolejne doświadczenia zawodowe powinny brzmieć:

  •  Co robię w aktualnej pracy?
  •  Jakie inicjatywy podejmuję?
  •  Co mnie wyróżnia?
  •  Co udało mi się osiągnąć?
  • Jaka jest moja rola w danym projekcie?

Pamiętaj, aby w CV skupiać się na tym co potrafisz, co zrobiłeś i w czym jesteś dobry, a nie na tym jak wyglądała praca u Twoich byłych pracodawców. CV ma reklamować Ciebie. Podkreślaj swoje zalety i chwal się osiągnięciami! Pamiętaj, aby nie podkolorowywać rzeczywistości. Nawet, jeśli nikt nie zauważy lekkich przekłamań w CV podczas procesu rekrutacyjnego, takie działanie może zaowocować niedopasowaniem obowiązków do kompetencji. To może z kolei spowodować tym, że stracisz wymarzoną pracę szybciej, niż ją dostałeś. Istnieje też jeszcze mniej różowa wizja – powierzone zadania przerosną twoje umiejętności i zamiast czuć się dobrze, stracisz wiarę w siebie i ponownie dojdziesz do wniosku, że nie czujesz się dobrze w pracy.

Aktualizując CV pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością informacji. Jeśli nie jest to wyraźnie podkreślone, twoja płeć, stan cywilny, czy miejsce urodzenia raczej nie są kluczowe dla pracodawcy. Przejrzyj je krytycznie pod tym kątem i zostaw tylko to, co rzeczywiście ma znaczenie – nie zawsze więcej znaczy lepiej. Podobnie sytuacja wygląda z referencjami. Choć warto je mieć, najlepszym momentem na ich pokazanie jest rozmowa kwalifikacyjna.

We wcześniejszych artykułach podpowiadaliśmy jak uniknąć kluczowych błędów przy pisaniu CV. Jeśli nie miałeś okazji koniecznie przeczytaj:
Chcesz zdobyć lepszą pracę? Nie popełnij tych 5 błędów w CV i odpal swoją karierę!

Jeśli udało Ci się przejść ten proces jesteś w połowie drogi do sukcesu. Teraz wyślij CV do kilku bliskich osób, aby mógłby sprawdzić czy nigdzie nie popełniłeś błędów oraz czy zrozumiale i zachęcająco opisałeś swoje doświadczenie. Taka korekta jest bardzo przydatna i chociaż nic nie kosztuje – czasami pomaga poprawić rażący błąd, który gdzieś umknął.

Dobre CV to nie wszystko!

Przejdźmy teraz do pisania listu motywacyjnego. Krążą pogłoski, że rekruterzy listów motywacyjnych nie czytają. Nie ma się co dziwić – większość osób zaczyna od zwrotu „W odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną w … , przesyłam swoje CV wraz z listem motywacyjnym”. Aby zwiększyć swoje szanse, przestań korzystać z szeroko rozpowszechnianych gotowców i włóż w pisanie trochę serca. List musi być bardziej osobisty niż CV. Tłumaczyć nasze motywacje, ambicje oraz choć trochę nas przybliżać. Szczególnie wystrzegajmy się powszechnych błędów takich jak:

  • Ściągania gotowych listów motywacyjnych z internetu;
  • Wysyłanie tego samego listu motywacyjnego do wszystkich pracodawców.

Nie ma chyba nic bardziej zabawnego niż osoba przedstawiająca się w CV jako niesamowicie kreatywna i pomysłowa, po czym okazuje się, że jej list motywacyjny jest pierwszym wynikiem z Googla… Może wydać się to śmieszne, jednak rzeczywistość pokazuje, że takie sytuacje to nie pojedyncze przypadki. Dlatego jeśli chcesz, aby Twój list został przeczytany odpuść sobie gotowe schematy i napisz go samodzielnie.

Pisząc list pamiętaj, aby dopasować go do stanowiska na jakie aplikujesz. List powinien przedstawiać umiejętności i osiągnięcia możliwe do wykorzystania w przyszłej pracy. Jeśli nie są one wystarczające, podkreśl swoje wyjątkowe cechy charakteru lub etykę pracy. Czasami mniej doświadczony, lecz wyznające podobne wartości co firma kandydat, będzie lepszy, niż bardziej doświadczony, lecz niedopasowany.

Na końcu, gdy zadbasz już o wartość merytoryczną warto zwrócić uwagę na estetykę swoich dokumentów. Upewnij się, że list motywacyjny oraz CV pasują do siebie graficznie, są napisane tą samą czcionką, mają takie same odstępy pomiędzy liniami oraz są wolne od błędów. Estetyka oraz właściwa forma muszą komunikować jeden spójny przekaz – “WARTO MNIE ZATRUDNIĆ”.

Stworzenie odpowiednich dokumentów to, choć bardzo ważny, jedynie pierwszy krok ku lepszej pracy. Dzięki nim masz szansę zainteresować swoją osobą firmy na których Ci zależy oraz dostać się na rozmowy rekrutacyjne. Jeśli wszystko co napisałeś w CV potrafisz poprzeć dowodami oraz referencjami – ze zmianą pracy nie powinieneś mieć problemu.

One thought on “Jak poprawnie napisać CV? Zmień pracę na lepszą #1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *