8 pomysłów na stworzenie lepszego biura

Wystrój wnętrza – także w miejscu pracy – przekłada się na naszą produktywność i nastrój. Niewłaściwe kolory, źle dobrane oświetlenie, niewystarczająca ilość okien, wszechobecny nieład, czy rozpadające się meble mogą utrudniać wykonywanie nawet najprostszych zadań. Efektem może być zarówno spadek przychodów firmy, jak i utrata cennych pracowników.

Dobrze zaprojektowane biura nie zawsze muszą kosztować więcej. Jedno jest pewne. Inwestycja w odpowiedni wystrój wnętrza opłaci się. W przestrzeni stworzonej z myślą o użytkownikach lepiej rozwiązuje się trudne problemy. Doskonale zaprojektowane wnętrza sprzyjają lepszej komunikacji miedzy wszystkimi podwładnymi i sprawiają, że pracownicy chętniej przychodzą do pracy i stają się bardziej efektywni

Dobra motywacja

Zdarza się, że to charakter działalności firmy narzuca wygląd wnętrz – trudno o niesztampowe rozwiązania designerskie, gdy twoje przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją podzespołów lub żywności. Już Tomasz Bata otwierając na początku XX wieku swoją pierwszą fabrykę butów w Zlinie  wielkimi literami wypisywał na murach zakładu hasła, które miały przypominać pracownikom o istotnych wartościach. Dziś miłośnikami motywujących sentencji i inspirujących tekstów są zwłaszcza firmy z branży kreatywnej. Odpowiednio dobrane treści i przemyślany układ fontów mogą sprawić, że taka sentencja na wielkoformatowej naklejce winylowej umieszczona na ścianie stanie się ozdobą biura.

1

Czyste szaleństwo

Niektórzy nie lubią monotonii i zamiast trwale dekorować wnętrza stawiają na sprytne rozwiązania tymczasowe.  Jednym z rozwiązań, które podbiły świat jest tzw. Post it art. Jak sama nazwa wskazuje, jest to sztuka tworzona z biurowych karteczek samoprzylepnych Post It. Można w ten sposób stworzyć proste obrazki, jak też niesamowite dzieła sztuki, albo połączyć przyjemne z pożytecznym i zaprojektować własne zasłony okienne.

2

Jeśli do zespołu pracowników właśnie została zrekrutowana nowa osoba, wspólne przygotowanie jakieś zabawnej grafiki na ścianie biura może być świetnym sposobem na integrację z teamem. Publikując zdjęcia lub krótkie filmiki z inicjatywy w sieci firma może też wiele zyskać na wizerunku pracodawcy, dzięki czemu zachęcenie kolejnych kandydatów – specjalistów, którzy chcieliby zdobyć lepszą pracę – stanie się prostsze.

Dobre wnętrze to nie tylko ozdoby- to przede wszystkim sprytnie zaplanowana przestrzeń. Choć początkujące firmy mogą nie mieć pieniędzy, aby konsultować wygląd swoich biur z profesjonalnymi designerami znamy kilka sposobów na to, by wszystkim pracowało się lepiej.

Lepsze światło

Pracownicy biurowi spędzają około 90% swojego czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Choć przepisy BHP bywają bardzo restrykcyjne, wiele osób wciąż trafia do firm, w których musi spędzać całe dnie przy monitorze z dala od okna.

Brak naturalnego światła ma negatywny wpływ na wzrok, humor i produktywność.

Światło naturalne to jedna z największych zalet biura! Dzięki temu, że oferuje dużo szersze spektrum kolorów, nie musimy wytężać wzroku, aby dostrzegać detale. Pracując przy świetle dziennym wolniej się męczymy i mamy o wiele więcej energii. Wprowadzając do biur więcej słońca oszczędzimy naszym pracownikom kilku migren, za co na pewno będą nam wdzięczni.

Jednym z prostszych sposobów na zwiększenie ilości naturalnego światła jest pozbycie się ścian działowych. Nie rozdzielaj poszczególnych miejsc pracy zbyt wysokimi przegrodami. Jesli specyfika pracy twoich podwładnych nie zmusza do tego, by mieli odrębne boksy – pozostaw przestrzeń bez dodatkowych barier.

Przestrzeń jest potrzebna!

Jeśli pracownicy tworzą jeden zespół możesz połączyć ich biurka w jeden duży stół. Dzięki temu nie tylko zyskasz więcej przestrzeni w pomieszczeniu, ale też sprawisz, że pracownicy w naturalny sposób poczują, że stanowią jedną drużynę.

3

Pamiętaj, aby zapewnić również wystarczająco dużo miejsca przy stanowiskach pracy. Chodzi tu zarówno o duże biurka jak i szerokie korytarze.

Nie ma przecież niż bardziej denerwującego niż rozpraszające szturchanie, gdy ktoś przeciska się obok Ciebie na drugi koniec pomieszczenia .  

Warto zachować odpowiedni balans pomiędzy przestrzenią a naturalnym “szumem” miejsca pracy. Nie chcesz przecież, aby Twoja firma przypominała opustoszałą halę. Choć bardzo ważne jest zapewnienia cichego miejsca do pracy, pamiętaj że dynamiczna i radosna atmosfera firmowa sprzyja kreatywności oraz wymianie pomysłów. Szum komputerów, gwar pracy oraz ciepła biurowa atmosfera w połączeniu z otwartymi przestrzeniami zacierają bariery pomiędzy ludźmi sprawiając, że firma jest bardziej zżyta.

Miejsce na oddech

Stół przy którym pracownicy spożywają posiłki swojej przerwy, to nie tylko miejsce odpoczynku. To także kolejna przestrzeń sprzyjająca wymianie myśli.

Drugie śniadanie, lekki lunch, albo ciepły obiad pomagają podwładnym nabrać energii do dalszego działania. Właśnie dlatego ważne jest dobre przygotowanie tego miejsca. Powinno być zawsze dostępne, zachęcające do rozluźniających rozmów, wymiany pomysłów lub po prostu wyciszenia w innej scenerii.

To właśnie podczas krótkich przerw burzą się bariery w komunikacji, a pracownicy się poznają. Nie jest też tajemnicą, że najlepsze pomysły często przychodzą podczas rozmowy przy ekspresie do kawy, więc taka inwestycja możne zwrócić Ci się szybciej, niż się spodziewasz.

4

W przestrzeni rekreacyjnej użyj jasnych barw, wykorzystaj naturalne rośliny, pilnuj, by miejsce spożywania posiłków zawsze było czyste.

Czystość jest ważna

Skoro już wspomnieliśmy o czystości, bardzo istotne, by biuro było czyste, uporządkowane, a jednocześnie pozwalało każdemu z pracowników na elementy indywidualne oswajające przestrzeń.

Miejsce pracy świadczy o firmie oraz o ludziach, którzy w niej pracują. Brudne biura demotywują i sprawiają wrażenie ciaśniejszych, niż są w rzeczywistości. Ponad to, jeśli pracujemy w mniejszych biurach czystość powinna być dla nas priorytetem, ponieważ bardzo łatwo jest obudzić się po prostu pod warstwą śmieci. Mniejsze przestrzenie mają tę cechę, że tak jak szybko mogą być schludne i czyste, tak szybko mogą przerodzić się w pobojowisko!

Pomieszczenia utrzymywane w czystości nie rozpraszają uwagi, dzięki czemu łatwiej się skupić na pracy.

Aby utrzymywać biuro w należytym stanie, trzeba wprowadzić pewne zasady. Jednym z najgorszych wrogów porządku jest jedzenie przy biurku. Okruszki mogą przez nieuwagę pracowników lądować na klawiaturze komputera, albo na podłodze. Stamtąd już prosta droga to zawładnięcia całym biurem. Lepiące się powierzchnie i resztki jedzenia stanowią wizytówkę, której lepiej nie pokazywać innym, prawda?

5

Zadbaj o to, aby pracownicy wiedzieli, gdzie mogą spożywać swoje posiłki. Upewnij się, że raz w tygodniu przyjdzie ktoś, kto uprzątnie nieład, który powstaje mimowolnie.  Naucz pracowników, jak należy dbać o wspólną przestrzeń, a przez długie lata będziesz cieszył się wspaniale wyglądającym biurem!

Zainwestuj w dobre meble

Jeśli Twoja firma nie ma dużo pieniędzy, pokusą może kupno tanich, a nawet używanych mebli. Musisz jednak wiedzieć, że jest to oszczędność tylko pozorna, ponieważ w długim czasie więcej stracisz niż zyskasz.  

Czasami wydanie kilkuset złotych więcej na lepsze i bardziej ergonomiczne krzesła, pozwala zaoszczędzić tysiące. Pracownicy biurowi spędzają większość swojego czasu w pozycji siedzącej, dlatego jeśli nie zapewnisz im wysokiej jakości krzeseł z solidnym oparciem, w niedługim czasie zaczną się skarżyć na nawracający ból pleców i dyskomfort. Chorobowe oraz zmniejszona produktywność pracowników sprawią, że szybko zrozumiesz dlaczego Twoja pozorna oszczędności jest całkowicie nieopłacalna.

Ponadto lepsze meble podnoszą standard biura. Drewno, stal i kamień są to materiały wysoce pożądane w przestrzeniach biurowych, ponieważ są stylowe oraz bardzo trwałe.

Niech twoja firma i biuro komunikują jedną misję

Identyfikacja wizualna firmy jest tak samo ważna w biurze, jak i na stronie internetowej czy wizytówkach, mówią eksperci. Wnętrze musi się wyróżniać tak, aby pracownicy mogli identyfikować się z firmą oraz czuli, że miejsce w którym pracują jest wyjątkowe.

Logo firmy na ścianie będzie wizualnie interesujące i dość proste do wykonania. Jeśli opisujesz Twoją firmę jako małą i nowoczesną upewnij się, że meble oraz światło odpowiadają temu opisowi. Nikt nie będzie postrzegał Cię jako poważnego partnera jeśli mówiąc o tym jaki jesteś nowoczesny, będziesz przyjmował swoich klientów na babcinej kanapie! Skorzystaj z innowacyjnych technologii – możesz zastępować flipcharty ekranami dotykowymi. Ważne jest, aby Twoje biuro oraz wizja firmy dawały ten sam przekaz. Bawiąc się swoim logiem i pokażesz, że jesteś kreatywny oraz mocno utożsamiasz się z firmą! Docenią to nie tylko klienci ale również Twoi pracownicy.

Rozwijasz swoje przedsiębiorstwo i szukasz nowych, wykwalifikowanych pracowników? A może znasz kogoś, kto szuka lepszej pracy, w której jest więcej przestrzeni na rozwijanie kolejnych umiejętności? Zajrzyj na LepszaPraca.pl.  Informuj, polecaj, aplikuj, zarabiaj! Już dziś.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *